GOTS NEDİR?

 

Global Organik Tekstil Standardı (GOTS), organik tekstil ürünlerinin sertifikasyonunu yapan kuruluşların kabul ettiği genel organik tekstil standartlarıdır.

Ham maddelerin toplanmasından ürünlerin etiketlenmesine kadar, tüm süreci denetlemek ve tüketiciye sosyal ve çevresel sorumluluk bilinciyle üretilmiş organik ürün güvencesi vermektir. Dünya çapında tanınmış gereklilikleri ortaya koymak, organik üretimin durumunu ölçmek ve tüketiciye güvenilir bir garanti sunmaktır.

Bu logoyu etiketinde gördüğünüz her ürün, ham maddesinden üretimine, kullanılan boyasından kesimhanesine kadar uluslararası GOTS standartlarına uygun olarak üretilmiş ve tüm kalıntı testlerinden geçmiş demektir.

 

GOTS Sertifikalı Ürünlerde;

*100% organik sertifikalı pamuk kullanılır.

*GDO barındırmaz.

*Pamuk üretiminde ve işlenmesinde hiçbir kimyasal madde veya böcek ilacı kullanılmaz.

*Daha yumuşak ve daha güvenlidir. Uzun süre kullanım ve yıkamalardan sonra bile kalitesini korur..

*Sürdürülebilir tarım uygulanır.

*Üretimlerinde çocuk işçi çalıştırılmaması gibi etik kurallar uygulanır.

 

GOTS Sertifikası ne garanti eder?

1. Tanım: Global Organik Tekstil Standardı (GOTS), kumaş ve tekstil ürünlerinin hammaddesi, üretimi, etiketlenmesi gibi tüm süreçlerini kapsayan, bu ürünlerin organik tekstile uygunluğunu garanti eden bir sertifikadır.

2. Tanım: Global standart birliklerinin uluslararası geçerli ve gerekli kriterlere göz önüne alarak yaptığı çalışmalar sonucunda hazırlanan bu sertifikaya sahip ürünler pazarda güvenilir bulunmakta ve ihracatları kolaylaşmaktadır.

3. Tanım: Global Organik Tekstil Standardı (GOTS) ekolojik ve sosyal kriterler de dahil olmak üzere, organik lifler için dünyanın önde gelen tekstil işleme standardıdır; tüm tekstil tedarik zinciri bağımsız sertifikasyon sistemlerince desteklenir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.