Yaza Girerken Diğer Bir Arınma Yöntemi Dolap Detoksudur

Mevsim geçişlerinde dolaplarımızda yer alan kıyafetleri değiştirmemiz gerekiyor. Yaz aylarında dolaplarımızın vazgeçilmezlerinden olan elbiseler, şortlar, mini etekler, t-shirtler, mayolar ve bikiniler için dolaplarda yer açmamız gerekiyor. Yani, dolaplarda yer kaplayan fazlalıklardan kurtulmak gerekiyor diyebiliriz. Dolaplarımızdaki fazlalıklardan kurtulmanın yöntemlerinden birisi de dolap detoksu olacaktır. Peki, dolap detoksu nedir?

            Genellikle sağlıklı beslenmeden aşina olduğumuz detoks; toksinlerden kurtulmak anlamına gelmektedir. Dolaplarımızdaki fazlalıklardan kurtulmakta bir nevi detoks sayılabilir. Dolaplardaki gereksiz aksesuarlardan ve giysilerden kurtulmak için yapılabilecek en iyi şeylerden birisi de gardırop detoksu olacaktır. Sonuçta kalabalık bir dolaptan ne giyeceğinize karar vermek oldukça zorlayıcı bir hal almaktadır. Hem giymediğiniz kıyafetlerden kurtulmanızı hem de yaz aylarındaki stilinizi çok daha iyi yansıtacağınız bir dolaba sahip olmak için en ideal yollardan birisi dolap düzenleme. Peki, gardırop detoksu nasıl yapılır?

                                               Dolap Detoksu Nasıl Yapılır?

Dolap detoksu, aslında oldukça basit birkaç işlemden oluşuyor. Bu basit işlemler sayesinde çok daha işlevsel bir dolaba sahip olabilirsiniz. İşte, dolap detoksu yapma adımları;

Geçmiş sezonun kıyafetlerine elveda deyin: Gardırop detoksu yapmanın ilk adımı mevsimsel ayıklamalar yapmak olacaktır. Sonuçta, yaz aylarında dolaplarda yer alan kaban ya da montlar bir işimize yaramayacaktır. Sadece dolapların daha kalabalık ve karmaşık görünmesine neden olmakla kalacaktır. Bikini ve mayolar, t-shirtler, yazlık bluzlar, ince elbiseler, plaj elbiseler, sandaletler ve terlikler yazın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Dolabınızda bu ve benzeri kıyafetler dışında hiçbir şeye yer vermemeye çalışın. Kışlık parçaları dolaplarınızdan tamamen uzaklaştırın.

Geçmiş yılın gardırobunu göz önünde tutun: Dolap detoksu yapmak için ilk adım önceki yılın dolabına bakmak olacaktır. Geçen yıl, aynı mevsimdeki favori kıyafetleriniz ve gardırobunuzda duran, fakat hiç giymediğiniz kıyafetler hangileri? Geçtiğimiz yılda ne giydiğinizi, hangi kombinleri kullandığınızı bir bir hatırlamaya çalışın. En çok kullandığınız renk paletlerine ve kıyafetlere daha ağırlıklı yer vermek ideal bir yaklaşım olacaktır. Bu sayede sağlıklı bir gardırop düzeni oluşturmak gayet basit bir hal alacaktır.

Stil konseptinizi ve renk şemanızı düzenleyin: İşte dolap düzenlemenin en keyifli ve en yaratıcı kısmına geldik. Sizin için en ideal stilde yer alan renkler hangileri? Öncelikle bu konuda bir fikir sahibi olun. Sonuçta dolap detoksuna başlamanın en iyi yöntemlerinden birisi renklere karar vermek olacaktır. Sezonun en trend tonları, kullanmayı en çok sevdiğiniz renkler ve favori desenlerinizden oluşan bir dolap hazırlayın. Ayrıca, giymeyi istediğiniz kesimler gibi unsurları da göz ardı etmemekte fayda var. Bunların hepsini bir bir listelemelisiniz. Hatta bu noktada gerekirse görsellerden de yardım alın. Sonrasında dolabınıza koyacağınız parçaları bu doğrultuda, çok daha kolay bir şekilde seçebilirsiniz.

Çanta, ayakkabı ve dış giyim parçalarına göz atın: Gardıroplardaki kalabalık ve göz yorucu görüntülerin en büyük sebeplerinden birisi de ayakkabı ve çantalar olarak öne çıkıyor. Herkesin kabul edebileceği gibi yaz aylarına girdiğimizde bir müddet bot ya da çizmelerle işimiz olmaz. Bunları dolaplarınızdan kaldırın ve yerine açık terlik, sandalet, yazlık ayakkabı ve terlik gibi parçaları koyun. Mont, palto gibi parçaların yerine yazın güneşten korunmak için giyebileceğiniz ince parçaları ekleyebilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise çantalar olarak karşımıza çıkıyor. Birçok kişi mevsim geçişlerinde dolabını tamamen yenilese bile çantalar konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Kışlık kombinler için yapılmış çantalardan vazgeçin. Yaz kombinleriyle uyumlu, mümkünse daha renkli ve canlı çantalara yer verin.

İşte gardırop detoksu yapmak için izleyebileceğiniz en iyi yollar bu şekilde. Gardırop detoksu sayesinde tarzınıza uygun bir dolap yaratın ve saatlerce ne giyeceğinizi düşünmekten kurtulun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.